حفظ و رعایت حجاب اسلامی نقش پررنگی در عدم موفقیت برنامه‌های دشمنان دارد

پژوهشگر تاریخ اسلام با بیان اینکه حفظ و رعایت حجاب اسلامی نقش پررنگی در عدم موفقیت برنامه‌های دشمنان اسلام داشته و دارد، گفت: امروز بدحجابی جای بی‌حجابی را گرفته، حجابی که اسلامی نیست و مقدمات موفقیت تهاجم فرهنگی دشمن را قوت می‌بخشد.

کد خبر: 44238
تاریخ انتشار : دی ۲۰, ۱۳۹۵

به گزارش با حجاب، محمد علی رجبی دوانی، پژوهشگر تاریخی، شب گذشته، ۱۹ دی‌ماه در دومین گردهمایی فعالان فرهنگی و هنری با موضوع قیام گوهرشاد و مبارزه با کشف حجاب رضا خانی با عنوان «سروهای فیروزه‌ای» وی با بیان اینکه پروژه بدحجابی برای اولین بار ۲۰۰ سال قبل در ایران مطرح شد، اظهار کرد: این موضوع، آرام آرام در دوران صفویه زمینه‌سازی شد به گونه‌ای که خارج نشینان مقیم ایران بدون حجاب در خیابان‌ها تردد می‌کردند.

پژوهشگر تاریخی ادامه داد: این روند در دوره شاه عباس به اوج خود رسید، این زمان بی‌حجاب روی مردم تاثیر بسیار زیادی گذاشت، این روند در دوران زندیه و بعد قاجاریه ادامه داشت.

رجبی دوانی تصریح کرد: زمانی که ناصرالدین‌شاه در سفر خود به اروپا به تماشای رقص باله رفته بود. چنان مجذوب لباس رقاصان اروپایی شده بود که پوشیدن لباس باله یا همان شریته را برای بانوان حرمسرا اجبار کرده بود، خود اروپاییان مقیم ایران از این موضوع متعجب شده بودند زیرا می‌گفتند ما این لباس را برای رقص می‌پوشیم نه در منزل.

وی ادامه داد: پس از این موضوع جریان بادیه راه افتاد و مسئله بیش از آنکه مذهبی باشد، فرهنگی بود و کسی به مسئله فرهنگی آن توجه نکرده بود و تجمعی از سراسر کشور در شهرستان بابل داشتیم که در آن‌جا خانمی چادر و روسری را از سر بر می‌دارد و کشف حجاب می‌کند.

این پژوهشگر یادآور شد: عقیده این گروه، آزادی روابط زن و مرد بود، این‌گروه در هر شماره یک مجله، عکس یک زن بی‌حجاب را چاپ می‌کردند و با عنوان

دختران مسلمان امروزی مطرح می‌شدند و این اقدام سه سال قبل از اقدام و کودتای رضاخان بود و در آن زمان مقدمه‌چینی داشتند.

وی با بیان اینکه حفظ و رعایت حجاب اسلامی نقش پررنگی در عدم موفقیت برنامه‌های دشمنان اسلام داشته و دارد، ابراز کرد: امروز بدحجابی جای بی‌حجابی را گرفته، حجابی که اسلامی نیست و مقدمات موفقیت تهاجم فرهنگی دشمن را قوت می‌بخشد.

رجبی‌دوانی با بیان اینکه علت خارجی برای کشف حجاب وجود داشت، اضافه کرد: اما به واسطه رضا خان علت‌های داخلی را هم درست کردند.

این پژوهشگر یادآور شد: آتش بی‌حجابی از مشهد امام رضا(ع) آغاز شد، این اقدام با حرکت به‌موقع آیت‌الله سیدحسین قمی و بهلول گنابادی به قیامی خونین و لکه‌ای ننگین برای رضاخان تبدیل شد.

وی تصریح کرد: این نقشه در کل عالم اسلام عملی شد و کشورهای اسلامی مانند الجزایر مقابل فرانسه قیام و یک میلیون شهید در این راه داد.

رجبی دوانی با تاکید بر اینکه ماجرای حجاب یک بخشی از اقدامات اسلام‌زدایی از کشورهای اسلامی بود، تصریح کرد: البته نباید غافل شد که دشمنان روی هزار موضوع کار کرده و می‌کنند و تنها بحث حجاب نبوده و نیست.

این مورخ و پژوهشگر تاریخ اسلام با بیان اینکه نسل جوان ما به درستی با تاریخ کشور آشنا نیست، اظهار کرد: متأسفانه شاهد هستیم که بعد از انقلاب به برخی جنبه‌ها توجه و به برخی دیگر که جنبه فرهنگی داشت بی‌توجهی ‌شده، در حالی که این حق نسل جوان ما است که بداند به پای این اسلام و انقلاب چه خون‌هایی ریخته شده اما به درستی با تاریخ این کشور آشنا نیست‌.

 

 

ایکنا

 

 

ارسال
چاپ
0 نظر
  • ارسال نظرات
  • نظرات بینندگان

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.